
Senast uppdaterad: 29 maj 2026 · Medicinskt granskad av: Dr. Hamza Gemici
Lokaliserad artikel
Den här artikeln finns tillgänglig på svenska. Viss formulering kan fortfarande genomgå redaktionell justering.
Snabb sammanfattning · TL;DR
CO2-laserresurfacing är guldstandarden för behandling av djupa rynkor och akneärr. Ablativ och fraktionell teknik, mekanism, resultat och riskhantering.
Nyckelpoänger
Under mina mer än trettio år inom medicinsk estetik har jag bevittnat utvecklingen av CO2-laserteknik. Resan som började i början av 1990-talet med helt ablativa CO2-laserenheter revolutionerades i mitten av 2000-talet med födelsen av konceptet fraktionell ablation. Idag, 2026, är CO2-lasersystemet fortfarande guldstandarden för ablativ och semi-ablativ hudföryngring när det gäller klinisk effektivitet, förutsägbarhet och långsiktiga resultat.
Varför? Eftersom CO2-laserns infraröda stråle med en våglängd på 10 600 nanometer stämmer perfekt överens med absorptionspeaken för vattenmolekyler i huden. Denna harmoni utlöser en kontrollerad borttagning av den dermala matrisen, följt av en kraftfull kaskad av kollagenombyggnad. Andra lasersystem kan erbjuda en bekvämare återhämtning, men CO2-laserns penetrationsdjup och vävnadsselektivitet förblir oöverträffad.
På min klinik i Ataşehir har jag utfört nästan tvåtusen CO2-laserresurfacing-procedurer under de senaste 15 åren. Hos varje patient som behandlats med fraktionell teknik har jag observerat en märkbar utjämning av rynkor, en betydande förbättring av akneärr och en revitalisering av åldrad hud. I den här artikeln vill jag erbjuda en läkarvägledning, från den vetenskapliga grunden för CO2-laserresurfacing till klinisk tillämpning, förväntade resultat och komplex riskhantering.
CO2-lasern är inte bara ett estetiskt "trick". Det är ett medicinskt verktyg som, när det används med rätt indikation och teknik, skapar en verklig biologisk förändring i huden. Den här artikeln kommer att finnas vid din sida från det ögonblick du lyssnar på patientens klagomål om rynkor till det ögonblick du utvärderar resultaten tre månader efter ingreppet.
CO2-laserns stråle är elektromagnetisk strålning med en våglängd på 10,6 mikrometer (10 600 nanometer). Denna våglängd, som ligger i C-regionen av det infraröda spektrumet, motsvarar absorptionsmaximum för vatten, hudens mest rikliga komponent. För att beskriva det: när strålen tränger in i vävnaden absorberar intracellulärt och extracellulärt vatten denna energi kraftigt. Resultatet är en omedelbar och kontrollerad uppvärmning; snabb uppvärmning resulterar i vävnadsförångning, det vill säga "vaporization".
Vid ablativ CO2-laserbehandling når huden som träffas av högenergipulser omedelbart en temperatur på 60–100 grader Celsius, vilket resulterar i okontrollerad förångning av epidermis och delvis dermis. Denna termiska förångning tar helt bort det epidermala lagret och skapar ett samtidigt termiskt koagulationsfält i dermis. Det koagulerade området utlöser, som ett resultat av proteindenaturering, inflammation och efterföljande kollagenombyggnad som ett fysiologiskt svar.
Pulsduration, spotstorlek och fluens (joule/cm²) är kritiska parametrar som most appropriateämmer CO2-laserns effektivitet och biverkningsprofil. System med mikrosekundpulser kallas ultrapulsteknik och ger effektiv förångning samtidigt som vävnadsskadan minimeras. Denna vetenskap är en tillämpning av Anderson och Parrishs princip om "selektiv fototermolys"; att selektivt avlägsna målvävnaden (dermis och epidermis) samtidigt som skadan på det omgivande området minimeras.
Helt ablativ CO2-laser möjliggör borttagning av hela epidermis och ett kontrollerat dermalt djup. Detta leder dock till 2–3 veckors rodnad, vätskeansamling och behov av intensivvård. Ur patientens perspektiv innebär det allvarliga komplikationer som social isolering och avbrott i arbetet. Orsaken är den efterföljande kaskaden av dermal inflammation.
Miraklet med fraktionell CO2-laser bygger på principen om "fraktionell fototermolys", som beskrevs av Manstein och Anderson 2004. Idén är enkel men revolutionerande: att applicera laserstrålen på vävnaden i spridda "kolumner", likt städer på en karta. Dessa kolumner kallas "microthermal zones (MTZ)". Mellan kolumnerna förblir intakt, oskadad hudvävnad kvar. Vad är resultatet? Läkningshastigheten ökar avsevärt eftersom den friska omgivande vävnaden snabbt kan täcka det skadade området genom snabb återepitelisering. Med denna metod kan läkningen vara substantiellt avslutad inom 7–10 dagar, medan det tar 3 veckor med helt ablativ CO2.
Täckningsprocenten (20–30 % lätt, 40–50 % måttlig, 60–80 % aggressiv), energitäthet och kolumntäthet (density) skapar balansen mellan klinisk effektivitet och återhämtningstid. System med mikrosekundpulser kontrollerar vävnadspenetrationen på djupet och ger en enhetlig uppvärmning.
Moderna enheter som Lumenis UltraPulse, Lutronic eCO2, Alma Pixel CO2 och Fotona SP Dynamis har förfinat tekniken för fraktionell ablation. Varje enhets pulsform, fotavtryck, täckningsalternativ och termiska avslappningsegenskaper är olika. UltraPulse erbjuder två djupnivåer med sina klassiska DeepFX (djup fraktionell) och ActiveFX (ytlig fraktionell) lägen. Denna valmöjlighet ger möjlighet till anpassning baserat på hudtyp, ålder, indikation och patientens förväntningar.
Den kliniska tillämpningen av fraktionell CO2-teknik har demokratiserat ablativ laserresurfacing. Mindre återhämtningstid, färre komplikationer, snabbare läkning, men ändå ett djupt dermalt svar — denna balans har gjort fraktionell CO2 till ryggraden i medicinsk estetik under 2010- och 2020-talen.
Det fraktionella systemet delar upp laserstrålen i tusentals små punkter (fraktionerar). Vid varje punkt bildas en MTZ: i mitten ett fullständigt ablationsområde som når 80–100 grader Celsius; runt detta område en hybridzon mellan 60–80 grader; och i periferin ett koagulationsområde. Mellan kolumnerna finns kontaktvävnad kvar som snabbt startar sårläkningsmekanismen. Den intakta vävnaden tar ledningen i frisättningen av tillväxtfaktorer, dermal ombyggnad påbörjas och syntesen av nytt kollagen + elastin stimuleras.
most appropriateämningen av täckningsprocenten är nyckeln till ingreppets aggressivitet. Till exempel: - 20–30 % täckning: Lätt läkning, 2–3 dagars rodnad, minimal återhämtningstid. Måttlig rynkförbättring. - 40–50 % täckning: Måttlig intensitet, 5–7 dagars aktiv läkning, 50–60 % rynkförbättring. - 60–80 % täckning: Aggressiv, 10–14 dagars märkbar läkningsfas, 70–80 % förbättring men hög risk för PIH (Fitzpatrick IV-VI).
Dr. Gemicis observation: Konservativ energi och måttlig täckning föredras. Erfarenheten har visat att serietillämpningar med 3–4 sessioner med två veckors mellanrum ger mer konsekventa resultat och färre komplikationer än en enda aggressiv session. Patientens sociala liv störs också mindre.
DeepFX-läget är en 60–80 % täckningsinställning som ger djupare penetration (mellan- till djupt dermis). Det föredras för akneärr och djupa rynkor. ActiveFX är en ytlig applikation, idealisk för fina rynkor i den dermala papillen och hudtextur. Det kan verka förvånande, men hybridprotokoll — först DeepFX på områden med akneärr, följt av ActiveFX på resten av ansiktet — ger maximala resultat med begränsad återhämtningstid.
Valet av enhet är lika viktigt som användarens erfarenhet. Lumenis UltraPulse anses vara "guldstandard" inom dermatologin; den har över 30 års klinisk data, konsekvent ljudassisterad pulsteknik och förfinad hantering av fotavtryck. Men enheter som Lutronic, Alma och Fotona kan också ge liknande resultat om operatören är utbildad.
Den kliniska effektiviteten av CO2-laserresurfacing visar toppresultat vid specifika hudproblem. Här är den omfattande listan över indikationer:
Peri-orala (rökrynkor), peri-okulära (kråksparkar), panna (pannrynkor), glabellara (vertikala bekymmersrynkor) och rynkor på hals och dekolletage. CO2-lasern orsakar strukturella förändringar i kollagen- och elastinfibrerna i epidermis och dermis. Därefter stimuleras fibroblaster och syntesen av nytt kollagen påbörjas. Om tillräcklig dermal penetration uppnås (40–60 % täckning, DeepFX) kan rynkdjupet minska med 50–70 %.
Som ett resultat av kronisk ultraviolett skada uppstår elastos (elastindegeneration), kollagenfragmentering, hyperpigmentering, mörkare hudton och texturförsämring i hudens vävnad. Ett "läderartat" utseende är karakteristiskt. CO2-lasern kan vända dessa tecken genom att avlägsna skadad epidermis och bygga om dermis. Särskilt fläckig (mottled) hyperpigmentering bleknar avsevärt inom 3–6 månader efter CO2-laser.
Ärr som uppstår efter akne är hudindragningar. Det finns tre huvudtyper: - Rolling scars: Breda, ovala fördjupningar, flexibel bas. Subcision + CO2 är optimalt. - Boxcar scars: Fyrkantiga/rektangulära fördjupningar med raka kanter och branta väggar. CO2 med aggressiv ablation är effektivt. - Ice-pick scars: Smala, djupa, "isplocksliknande" utseende. TCA CROSS eller punch excision + CO2-kombination utförs.
Fraktionell CO2 kan ge 50–70 % förbättring, särskilt vid rolling och boxcar-ärr. Mekanism: borttagning av ärrvävnad genom ablation, återskapande av den dermala ställningen och stimulering av fibroblastmigration.
Kirurgiska ärr som ansiktssnitt, födelsemärkesexcisioner och ansiktslyftssnitt kan föras till hudnivå med CO2, särskilt om de är hypotrofiska (atrofiska). För hypertrofiska ärr räcker fraktionell CO2 inte alltid; subcision eller dermal filler-kombination krävs.
Proliferation av dysplastiska keratinocyter som ett resultat av kronisk solskada. Om antalet lesioner är stort (fältbehandling) kan fraktionell CO2 appliceras på hela ansiktet. För enstaka lesioner kan kryoterapi eller ablativ laser användas. CO2-lasern minskar risken för malign omvandling (skivepitelcancer) avsevärt och korrigerar samtidigt fotoåldrande.
När rosacea fortskrider orsakar hypertrofi och fibros i de nasala talgkörtlarna att nästippen får ett svullet och irriterat utseende. Med helt ablativ CO2 eller aggressiv fraktionell CO2 (80 % täckning) kan den hypertrofiska vävnaden formas. Med god ärrbildning efter operationen återställs en jämn kontur.
Kolesterolavlagringar vid ögonlockskanten. Att selektivt avlägsna epidermis och dermis under lesionen kan ta bort xantelasma. Eftersom risken för ärr och ektropion är hög krävs dock noggrann applicering.
Överväxt av talgkörtlar som ser ut som gula prickar på näsa och kinder. Kliniskt ofarligt men ett estetiskt bekymmer. Med fraktionell CO2 (hög täckning) eller mikroapplikation av helt ablativ CO2 kan lesionen avlägsnas och ärrbildning minimeras.
Små lesioner som förekommer under ögonen och på andra delar av ansiktet. CO2-lasern möjliggör lokal ablation och borttagning. Syringom har dock potential för "återkomst"; det kan vara mycket svårt att eliminera helt.
CO2-laserresurfacing kan vara kontraindicerat i vissa fall eller kräva stor försiktighet. Absoluta kontraindikationer:
Framgången med CO2-laserresurfacing börjar innan patienten sätter sig i operationsstolen. En detaljerad förkonsultation, förväntningshantering, lämpligt patientval och protokollförberedelse minimerar komplikationer och ökar tillfredsställelsen.
En detaljerad medicinsk historik tas för varje patient: - Dermatologisk historik: Hudsjukdomar som akne, rosacea, eksem, psoriasis. Dessa tillstånd kan öka inflammationen efter laser. - Medicinhistorik: Isotretinoin, steroider, immunsuppressiva medel, antikoagulantia. Aspirin och NSAID bör avbrytas 1 vecka innan eftersom de är blodförtunnande. - Allergihistorik: Topikala anestetika (Lidokain, EMLA), antibiotika (Neomycin, Bacitracin) - Tidigare kosmetiska ingrepp: Tidigare laser, kemisk peeling, dermabrasion. 4–6 veckors intervall kan krävas mellan dessa ingrepp. - Solvanor: Exponeras personen ofta för sol? Detta ökar risken för PIH. - Rökning, alkoholbruk: Rökning försämrar läkningen, alkohol ökar urinproduktionen och skapar risk för uttorkning. - Psykologisk profil: Är förväntningarna realistiska? Finns det obsessiva tendenser?
Fitzpatrick-klassificeringen (I: mycket ljus, II: ljus, III: måttlig, IV: mörk, V: mycket mörk, VI: extremt mörk) most appropriateämmer risken för PIH och depigmentering. Typiskt sett är CO2-laser säker för Fitzpatrick I-III-patienter. För patienter med typ IV-VI är det obligatoriskt att hålla energiinställningarna konservativa och använda depigmenterande medel efter vården.
Före ingreppet tas foton i standardiserad position (frontal, sned höger-vänster, profil) och under samma ljusförhållanden. Detta är kritiskt för att korrekt utvärdera patientens läkning, utöver juridiskt skydd. I journalen sparas foton före ingreppet samt 1 vecka, 1 månad och 3 månader efter ingreppet.
Reaktivering av herpes simplex-virus kan förekomma i 5–20 % av fallen efter CO2-laser, särskilt i det periorala området. Profylax: - Valacyklovir 500 mg, oralt, 2x/dag - Start: 1 dag före ingreppet - Fortsättning: Upp till 7 dagar efter ingreppet
Alternativ: Acyklovir 400 mg, 3–5x/dag, 10 dagar. Profylax förhindrar klinisk HSV-infektion till 90 %.
Helt topikal MI EMLA (appliceras 80 minuter innan) eller kombination med IV-sedering. Beslut fattas baserat på patientens komfort och ingreppsområdet.
Vid helt ablativ CO2 eller aggressiv fraktionell CO2, för att minimera risken för bakterieinfektion: - Cefalexin 500 mg, 4x/dag, 7 dagar, eller - Amoxicillin-klavulansyra 875 mg, 2x/dag, 7 dagar
Vid fraktionell, måttlig-lätt täckning är profylax inte obligatoriskt, men patientinstruktionerna måste vara tydliga.
Den operativa tekniken för CO2-laserresurfacing varierar beroende på enhetstyper, energiinställningar och operatörens erfarenhet. Men grundprincipen är fast: att leverera kontrollerad termisk energi till målvävnaden, skapa kontrollerad förångning och koagulation, och skydda icke-målvävnad.
Topikal anestesi (EMLA): - EMLA (Eutektisk blandning av lidokain och prilokain), appliceras 80 minuter innan - Tjockt lager på 1 g/cm² hud (ockluderat) - Efter 80 minuter uppnås hudbedövning - Tillräckligt för ingrepp med lätt återhämtningstid (activeX, lätt fraktionell) - Framgångsrik anestesi är inte garanterad (individuell variation), men acceptabel
Intravenös sedering (IV Conscious Sedation): - Kombination av propofol, midazolam, fentanyl - Titrering av anestesitekniker - Patienten förblir medveten och responsiv men smärtförnimmelse minimeras - Föredras vid DeepFX (djup fraktionell) eller helt ablativa ingrepp - Kräver luftvägshantering och övervakning - Återhämtning 30–60 minuter
Lokal infiltration + topikal: - 1 % lidokain + epinefrin 1:100 000, subkutan infiltration med fläktapplikator - Ökar hemostas, minimerar svullnad - Kombination av EMLA + infiltration, maximal patientkomfort
Nervblockad (Valda områden): - Supraorbital, infraorbital, buccal nervblockad för intensiva periorala ingrepp - Tekniken kräver anestesierfarenhet
CO2-laser innebär hög risk för ögonen (näthinna, hornhinna). Absolut skydd: 1. Laser Corneal Shields (silikon, certifierade): Placeras sterilt över ögat. Laserstrålen reflekteras/absorberas. 2. Metal Eye Shields: Aluminiumbelagda skydd 3. Skyddsglasögon (eye goggles): Certifierade skyddsglasögon för CO2-laserns våglängd (10 600 nm)
I protokollet ges patienten (vid sedering med öppna ögon) laserskyddsglasögon. Operatören och assistenten bär också skyddsglasögon.
Exempel med Lumenis UltraPulse: - DeepFX-läge: 4,5–5,0 mJ, täckning 40–50 %, puls 5 Hz. (Dermalt djup 0,5–1,0 mm) - ActiveFX-läge: 2,5–3,5 mJ, täckning 10–20 %, puls 10 Hz. (Dermalt djup 0,2–0,4 mm) - Spotstorlek: 70–120 mikron (beroende på enhetsmodell) - Behandlingspass: Enkelt pass (om full täckning önskas), dubbelt pass (lätt-måttlig), trippelt pass (maximal ablationsrisk)
Lutronic eCO2: - Ablationsläge: 20–35 W, täckning 20–50 % - Koagulationsläge: 10–20 W, 10–30 % täckning
Läkning efter CO2-laserresurfacing är en dynamisk biologisk process. Vid fraktionell CO2 är läkningen påskyndad men följer fortfarande vissa stadier. Vid helt ablativ CO2 är processen längre.
Utseende och symtom: - Märkbart ödem (ödem), särskilt i det periokulära området (ögonen stängda) - Seropurulent exsudat (serös urladdning), rosa-gul färg - Brännande känsla, känslighet - Rött, svullet, "solbränt" utseende - Lätt klåda
Vårdprotokoll: - Fuktiga kompresser varje timme: Kall koksaltlösning (0,9 % NaCl) eller steril fysiologisk koksaltlösning, gammal gasvävskompress, 15 minuter, varje timme - Ocklusiv mjukgörare: Vaselin (petrolatum), Aquaphor, CeraVe Healing Ointment, med 2–3 timmars intervall - Topikal antibiotika (valfritt): Bacitracin-salva, steroidfri (steroid är immunsuppressiv, infektionsrisk) - Oral smärtlindring: Acetaminofen 500–1000 mg, 4–6 timmars intervall. Undvik ibuprofen de första 48 timmarna (blödningsrisk, även om minimal med laser) - Sovposition: Upphöjt huvud (extra kudde), gravitationsassisterad dränering - Hydrering: Riktigt vattenintag, elektrolytbalans
Utseende: - Exsudat börjar samlas som inverterad vit-gul skorpa - Fjällning, rosa-röd epiteliserad vävnad syns under - Ödemet minskar något men är fortfarande synligt - Pruritus (klåda) kan öka — ett tecken på läkning
Vård: - Borttagning av skorpa: Ta absolut inte bort själv. Varmt vatten + mild rengöring, 5–10 minuters blötläggning, sedan mycket försiktig borttagning. För tidig borttagning fördröjer epiteliseringen - Fuktig läkning: Fortsätt med Vaselin, Aquaphor, applicera 3–4 gånger i timmen - Smink: Mineralbaserat, ögonläkartestat ögonsmink möjligt (foundation, concealer om inte för mycket) - Aktivt solskydd: SPF 70+, UV-skyddande hatt/mask - Ibuprofen: För klåda + mild smärta, 200–400 mg, var 6:e timme
Utseende: - Skorpan är mestadels borta - Ny epidermis, ljusrosa färg (erytem uppenbart) - Texturförbättring påbörjas (synlig förbättring av rynkor) - Ödem minimalt - Sminkbar hud (med täckning)
Vård: - Fuktig vård: 2–3 appliceringar i timmen, nu kan Vaselin bytas ut mot lättare mjukgörare (CeraVe moisturizer, Cetaphil) - Smink: Mineralfoundation, byggbar, kompletterar inte dermis-läkning - Retinoid: Fortfarande undvikande. Start snart (1–2 veckor) - Solskydd: SPF 70+, dagligen - Aktivitet: Lätt promenad ok, undvik tung träning (svett → irritation) - Bastu, badtunna: Undviks (1 månad)
Utseende: - Erytem fortfarande synligt, men minskar avsevärt - Ny hud, fortfarande märkbart rosa/röd - Rynkor märkbart förbättrade (50–60 % synlig förbättring) - Akneärr, texturförbättring slående jämfört med baslinjen - Mindre hyperpigmentering eller hypopigmentering (övergående)
Vård: - Standard fuktighetskräm: Högkvalitativ, ceramidrik formulering - Mild retinoid: Retinol (svagare) 0,25–0,5 %, 2–3 gånger i veckan, ok att återinföra - Solskydd: Daglig SPF 70+, applicera igen varannan timme utomhus - Arbutin, kojicsyra (PIH-förebyggande): Serumtyp, morgonserum
Utseende: - Erytem bleknar men synligt - Djup texturombyggnad (ny syntes av kollagen + elastin) - Rynkor, 60–75 % förbättrade jämfört med baslinjen - Akneärr, betydande utjämning - Huden "fyllig", mjuk - Hyperpigmentering mycket lätt nu, bleknar
Vård: - Regelbunden hudvård: Rengöring, fuktighetskräm, SPF 70+ - Tretinoin eller Retinol: Regelbundet schema, varje kväll - LED-terapi: Rött ljus (valfritt) för kollagenstimulering - Undvik: Aggressiv fysisk exfoliering (gommage, borstar)
Utseende: - Erytem mestadels löst - Kollagen + elastinsyntes fortsätter, tät dermal arkitektur - Rynkor, maximal förbättring (förväntad 70–85 % förbättring) - Huden glödande, slät, ungdomlig kontur - Ärrvävnadsomläggning (akneärr) märkbar
Vård: - Underhåll: Regelbunden hudvård (retinoid, SPF, fuktighetskräm) - Uppföljningsserie: Ytterligare session med 2–3 veckors intervall, partiell täckning, textur/restärrsförfining
De kliniska resultaten av CO2-laserresurfacing varierar beroende på indikation, energiinställningar och patientval. Typiska resultatförväntningar:
En session vs seriesessioner: Seriesessioner (40–50 % täckning, 2–3 veckors intervall, 3–4 sessioner) kan ge 60–75 % förbättring vid djupa rynkor.
Resultaten efter CO2-laser är långvariga men inte permanenta. Varför? Eftersom åldrandeprocessen fortsätter. Typiskt: - Rynkor: Märkbart under kontroll i 5–10 år, sedan gradvis fördjupning igen - Akneärr: Permanent förbättring, men resttextur kvarstår, ny akne (om den uppstår) risk för nya ärr - Pigmentering: 70 % ihållande förbättrad, viss återkomst av hyperpigmentering (solexponering, genetik) kan förekomma - Elastos-reversering: Kvarstår om solskydd upprätthålls; risk för nya fotoskador vid solexponering (vid bristande efterlevnad)
Jalapeño, "touch-up"-sessioner (underhållslaser), 1–2 år senare, 10–20 % täckning, lätt aggressivitet, "fräschar upp" resultaten.
Biverkningarna av CO2-laserresurfacing sträcker sig från mindre och reversibla till sällsynta men allvarliga komplikationer. Varje patient får vägledning och förväntningar sätts.
CO2-laserresurfacing är inte det enda alternativet. Inom dermatologin finns olika resurfacing-modaliteter. Jämförelse:
| Modalitet | Mekanism | Återhämtningstid | Effektivitet (Rynkor) | Biverkningsprofil | Energi | Pris (TL) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CO2 Ablativ (Fraktionell) | Termisk förångning, MTZ | 7–14 dagar | 70–80 % | Erytem, PIH, minimal ärrisk | 40–50 % täckning | 25 000–50 000 |
| CO2 Helt ablativ | Total epidermal förångning | 3 veckor | 85–95 % | Hög PIH, ärrisk, långvarig rodnad | 100 % täckning | 40 000–70 000 |
| Er:YAG Ablativ (Fraktionell) | Termisk förångning, 2 940 nm | 3–5 dagar | 60–70 % | Minimal PIH, kortare återhämtningstid | 30–40 % täckning | 20 000–40 000 |
| Icke-ablativ Fraxel (1 550 nm) | Subsurface ombyggnad, MTZ | 24–48 timmar | 30–50 % (flera sessioner) | Minimal återhämtningstid, långsamt resultat | 10–20 % täckning, x5–10 sessioner | 8 000–15 000/session |
| Djup kemisk peeling (TCA 35–50 %) | Keratinkoagulation, dermal penetration | 1–2 veckor | 50–70 % | Erytem, postinflammatorisk hypo/hyperpigmentering | Kemisk | 8 000–20 000 |
| Microneedling RF (Radiofrekvens) | Fraktionell RF-uppvärmning, kollageninduktion | 3–5 dagar | 40–60 % (serie) | Minimal PIH, säker för alla hudtyper | RF + microneedling | 5 000–15 000/session |
| Dermabrasion | Mekanisk nötning, sandblästring | 1–2 veckor | 50–60 % | Infektion, ojämn djup, infektionsrisk | Mekanisk | 5 000–15 000 |
Fördelar med CO2: - Maximal dermal penetration, djup kollagenombyggnad - Hög effektivitet vid enstaka sessioner (vs icke-ablativ multisession) - Mångsidighet: från lätt peeling till aggressiv ärrkorrigering - Långsiktigt hållbart resultat
Nackdelar med CO2: - Längre återhämtningstid (fraktionell 1–2 veckor, helt 3+ veckor) - Högre komplikationsrisk (PIH vid mörk hud, ektropion) - Kräver erfaren operatör - Pris (högre än andra lasrar)
Prissättning inom medicinsk estetik beror på geografi, enhetskvalitet, läkarerfarenhet, patientpopulation och marknadsdynamik. I Istanbul är typiska tariffer för CO2-laserresurfacing:
Betalningsalternativ: Kontant, 2–4 delbetalningar (0 % ränta typiskt) eller fintech-krediter.
CO2-laser kan, utöver fristående tillvägagångssätt, kombineras med andra ingrepp. Synergi minimerar komplikationer samtidigt som resultaten maximeras.
Vid rolling och atrofiska ärr ger CO2-laser ensamt 50–60 % förbättring. Restfördjupningar korrigeras med dermal filler (hyaluronsyra, Radiesse, autologt fett). Teknik: 2–4 veckor efter CO2, när läkningsfasen är avslutad, injiceras filler. Fördel: Hållbar, naturlig, omedelbar korrigering.
Ice-pick-ärr är djupa, smala, "porliknande". Laser ensamt har begränsad effektivitet. Kombination: CO2-laser lätt täckning (periokulärt minimerat), följt av selektiv TCA 80–90 % (triklorättiksyra) applicering på ice-pick. TCA, djup penetration, inducerad kollagenombyggnad. 2–3 behandlingscykler, månatligt intervall. Resultat: 40–60 % förbättring.
Rolling scars har fibrös bindning under. Även om lasern förångar ytan kvarstår bindningen. Subcision: Mikrokanyl, trubbig dissektion, fibrösa strängar skärs av. Subcision efter CO2, men subcision före (pre-CO2) föredras för att dra nytta av laserns penetration. Kombination: Enstaka session, subcision först, följt av CO2-laser måttlig-aggressiv, 40–50 % täckning. Återhämtning: 1–2 veckor.
Denna sida ger inte fasta priser. Avgiften fastställs efter läkarundersökning baserat på produktmängd, märke, behandlingsområde, kombinationsplan och medicinsk lämplighetsbedömning.
Denna sida ger inte fasta priser. Avgiften fastställs efter läkarundersökning baserat på produktmängd, märke, behandlingsområde, kombinationsplan och medicinsk lämplighetsbedömning.
Vid behandling av peri-orala, glabellara och pannrynkor fokuserar CO2-lasern redan på statiska linjer. Botox förhindrar dynamiska rynkor (ansiktsuttryck). Om kombination utförs, timing: CO2-ingrepp, vänta 2 veckor (läkningsfas), injicera sedan botox. Omvänd ordning (botox först) är också ok, men 1–2 veckors intervall. Fördel: synergistiskt ungdomligt resultat, adresserar dynamiska + statiska rynkor.
Om strukturell defekt är stor är CO2 ensamt otillräckligt. Pre- eller post-CO2 filler-augmentation, återställer volym. Filler först (strukturellt stöd), sedan CO2, mest lämpligt. Exempel: Rhinophyma, hyaluronsyrafiller omdefinierar, CO2 jämnar ut ytan. Kombinerat resultat överlägset.
På min klinik i Ataşehir är CO2-laserresurfacing-protokollet optimerat för 30+ års erfarenhet, kliniska utfallsdata och patienttillfredsställelse.
Lumenis UltraPulse DeepFX/ActiveFX föredras. Varför? Sonic-assisterad pulsteknik, konsekvent energileverans, beprövad säkerhetshistorik (30+ år inom dermatologisk praxis), finjusterade parametrar. Alternativ: Lutronic eCO2, lika kapabel, något annorlunda känsla. Men UltraPulse är mest använd i vårt land, mest bekant.
Konservativt multisessions-tillvägagångssätt: - Energiinställningar: DeepFX 4,5–5,0 mJ, 40 % täckning, enkelt pass. ActiveFX 2,5–3,0 mJ, 15–20 % täckning. - Intervall: 2–3 veckors serie - Antal sessioner: 3–4 sessioner för måttliga-svåra rynkor/ärr - Rationale: Minimal återhämtningstid per session (3–5 dagars aktiv peeling), kumulativt resultat, färre komplikationer
Alternativ: Aggressiv enstaka session (DeepFX 5,5 mJ, 60 % täckning, 2 pass) — maximalt resultat vid enstaka session men 2–3 veckors återhämtningstid, ökad komplikationsrisk.
HSV-profylax: Valacyklovir 500 mg, BID, 7 dagar Antibiotikaprofylax: För måttliga-aggressiva sessioner cefalexin 500 mg, 4x/dag, 7 dagar Postoperativ övervakning: 1 vecka, 2 veckor, 1 månad, 3 månaders uppföljning
Vid komplikationer: - PIH: Hydrokinon 4 % + kojicsyraserum, dagligen morgon, 8–12 veckor - Långvarigt erytem: IPL-sessioner, topikal mild steroid (0,5 % hydrokortisonkräm) 1–2 veckor - HSV: Acyklovir 400 mg, 5x/dag, 10 dagar
Idealisk kandidat: 40–65 år, Fitzpatrick I-III, realistiska förväntningar, god efterlevnad av solskydd, icke-rökare (idealiskt), ingen aktiv autoimmun sjukdom, ingen keloidhistorik
Kontraindicerat: Aktiv HSV, isotretinoin inom 6 månader, keloidhistorik, okontrollerad diabetes, immunsupprimerad
Försiktighet: Fitzpatrick IV-VI, ung patient (<35 år, aggressiva förväntningar), melasmahistorik (laser kan förvärra)
Den viktigaste upptäckten under 30 års erfarenhet: patienttillfredsställelse är relaterad till hantering och förväntningsjustering, inte teknik. Guldåldern för fraktionell CO2 var 2010–2020. Nu har icke-invasiva lasrar (microneedling RF, radiofrekvens) och biostimulerande medel (PRP, exosomer) blivit mainstream. Men CO2-laserns effektivitet har aldrig förändrats. Det som är annorlunda är patientpopulationens önskan om resultat "utan återhämtningstid". Anledningen är sociala medier, jobb, livstakt. Det betyder att mina protokoll har blivit mer konservativa, med flera sessioner.
Dr. Gemicis observation: "Postinflammatorisk hyperpigmentering är det största problemet med CO2-laser hos Fitzpatrick V-VI-patienter. Ett bra protokoll med hydrokinon + kojicsyra kontrollerar PIH till 60–70 %, men inte 100 %. Därför är microneedling RF eller icke-ablativ laser säkrare för patienter med mörk hud. Men om det finns en patient som spelar en dygdig roll och kan ta risken med CO2, ger fraktionell CO2 fortfarande överlägsna resultat. Vi fattar beslutet tillsammans."
Svar: Snarare än smärta känns det som en brännande känsla och värme. Med IV-sedering (propofol, midazolam, fentanyl) har patienten ingen smärtförnimmelse alls. Med endast topikal EMLA är det minimalt obehag, hanterbart. Postoperativ smärta är minimal, acetaminofen räcker. Klåda (pruritus) är mest märkbar dag 4–7, godartad.
Svar: - Topikal EMLA (1 gram/cm², 80 minuters ocklusion) — lätta ingrepp - IV Conscious Sedation (propofol, midazolam, fentanyl) — optimal komfort, rekommenderas - Lokal infiltration (1 % lidokain + epi) — subkutan, ökar hemostas - Kombination (EMLA + lokal) — kostnadseffektivt alternativ
Svar: Fraktionell CO2, måttlig täckning: - Aktiv läkning (skorpor, exsudat): 7–10 dagar - Socialt acceptabelt (med min smink): 1–2 veckor - Fullständig rodnadsupplösning: 6–12 veckor - Återgång till arbete: 1–2 veckor (kontorsarbete), 2–3 veckor (kundkontakt, offentlig kontakt)
Svar: Beroende på ärrtyp och djup: - Lätt rolling: 2–3 sessioner - Måttlig boxcar: 3–4 sessioner - Djup ice-pick: 4–6 sessioner, plus subcision/TCA CROSS-kombination
Intervall: 2–3 veckor. Fullständigt resultat: 3–6 månader (kollagenombyggnad).
Svar: Ja. Men hals och dekolletage är känsligare, tunn epidermis, lägre kollagen. Energiinställningarna görs lättare. Det är säkrare att göra separata sessioner: Först ansiktet, 1 vecka senare hals/dekolletage.
Svar: Absolut inte. Graviditet, aktivt inflammationstillstånd, fetal teratogen risk (minimal om lasern inte är direkt, men anestesirisk, stressfysiologiska förändringar). Vänta tills amningen är avslutad.
Svar: Vintern föredras. Eftersom postoperativt erytem är synligt i 6–12 veckor, intensiv sol förvärrar. På vintern är naturlig UV mindre. Om det finns UV-exponering som är svår att undvika på sommaren är SPF 70+-disciplin obligatorisk.
Svar: Hållbara men inte permanenta. Åldrandeprocessen fortsätter. Rynkor, 5–10 års kontroll. Ärr, permanent förbättring. Underhåll: touch-up-lasrar, 1–2 år senare, lätt täckning.
Svar: 5–15 %, särskilt mörk hud. Behandling: Hydrokinon 4 % + kojicsyra, dagligen morgon, 2–3 månader. LED-terapi (rött ljus), mild retinoid (veckovis), solskydd (SPF 80+). Löser sig oftast, 6–12 månader.
Svar: Försiktighet krävs. 4–6 veckor efter CO2 är annan laser (IPL, YAG, Nd:YAG) säker. Görs inte samtidigt (kumulativ termisk skada). Kan kombineras med Er:YAG (enstaka session, olika energi), men kräver erfaren kliniker.
Denna artikel är för utbildningsändamål, allmän information. Inte individuell medicinsk rådgivning. CO2-laserresurfacing är ett seriöst ingrepp, bör utföras av en kvalificerad läkare. Självbehandling bör aldrig försökas. Alla biverkningsrisker, kontraindikationer och behandlingsalternativ bör diskuteras i en detaljerad konsultation i förväg.
CO2-laserresurfacing är guldstandardproceduren för behandling av djupa rynkor, fotoåldrande, akneärr och kirurgiska ärr, stödd av mer än 30 års vetenskapliga bevis och klinisk erfarenhet. Fraktionell teknik har kombinerat ablativ effektivitet med tolerabel återhämtningstid. Lämplig indikation, patientval, konservativ energihantering och detaljerat läkningsprotokoll säkerställer optimala resultat och minimala komplikationer.
På min klinik i Ataşehir, Istanbul, tas varje patient emot med en personlig konsultation, realistisk förväntningsinställning och evidensbaserat protokoll. Om din åldrade hud, fördjupade rynkor, atrofiska akneärr eller tecken på fotoåldrande stör dig, kontakta oss via WhatsApp på +90 532 344 8216 för en konsultation.
📞 +90 532 344 8216 (WhatsApp, 9:00-18:00) 📧 [email protected] 📍 Ataşehir, Istanbul, Turkiet 🕐 Måndag-Fredag, 10:00-18:00 (Lördag enligt överenskommelse)
Blogg senast uppdaterad: 19 april 2026
Snarare än smärta känns det som en brännande känsla och värme. Med IV-sedering (propofol, midazolam, fentanyl) har patienten ingen smärtförnimmelse alls. Med endast topikal EMLA är det minimalt obehag, hanterbart. Postoperativ smärta är minimal, acetaminofen räcker. Klåda (pruritus) är mest märkbar dag 4–7, godartad.
- Topikal EMLA (1 gram/cm², 80 minuters ocklusion) — lätta ingrepp - IV Conscious Sedation (propofol, midazolam, fentanyl) — optimal komfort, rekommenderas - Lokal infiltration (1 % lidokain + epi) — subkutan, ökar hemostas - Kombination (EMLA + lokal) — kostnadseffektivt alternativ
Fraktionell CO2, måttlig täckning: - Aktiv läkning (skorpor, exsudat): 7–10 dagar - Socialt acceptabelt (med min smink): 1–2 veckor - Fullständig rodnadsupplösning: 6–12 veckor - Återgång till arbete: 1–2 veckor (kontorsarbete), 2–3 veckor (kundkontakt, offentlig kontakt)
Beroende på ärrtyp och djup: - Lätt rolling: 2–3 sessioner - Måttlig boxcar: 3–4 sessioner - Djup ice-pick: 4–6 sessioner, plus subcision/TCA CROSS-kombination Intervall: 2–3 veckor. Fullständigt resultat: 3–6 månader (kollagenombyggnad).
Ja. Men hals och dekolletage är känsligare, tunn epidermis, lägre kollagen. Energiinställningarna görs lättare. Det är säkrare att göra separata sessioner: Först ansiktet, 1 vecka senare hals/dekolletage.
Absolut inte. Graviditet, aktivt inflammationstillstånd, fetal teratogen risk (minimal om lasern inte är direkt, men anestesirisk, stressfysiologiska förändringar). Vänta tills amningen är avslutad.
Vintern föredras. Eftersom postoperativt erytem är synligt i 6–12 veckor, intensiv sol förvärrar. På vintern är naturlig UV mindre. Om det finns UV-exponering som är svår att undvika på sommaren är SPF 70+-disciplin obligatorisk.
Hållbara men inte permanenta. Åldrandeprocessen fortsätter. Rynkor, 5–10 års kontroll. Ärr, permanent förbättring. Underhåll: touch-up-lasrar, 1–2 år senare, lätt täckning.
5–15 %, särskilt mörk hud. Behandling: Hydrokinon 4 % + kojicsyra, dagligen morgon, 2–3 månader. LED-terapi (rött ljus), mild retinoid (veckovis), solskydd (SPF 80+). Löser sig oftast, 6–12 månader.
Försiktighet krävs. 4–6 veckor efter CO2 är annan laser (IPL, YAG, Nd:YAG) säker. Görs inte samtidigt (kumulativ termisk skada). Kan kombineras med Er:YAG (enstaka session, olika energi), men kräver erfaren kliniker.

Betrodd och professionell
Dr. Hamza Gemici är en medicinsk estetisk läkare baserad i Ataşehir, Istanbul. Hans praktik fokuserar på naturlig anti-aging och subtil ansiktsharmonisering med hjälp av botulinumtoxin, dermala fillers, periokulär föryngring och hudkvalitetsprocedurer. Alla behandlingar utförs med FDA-, TİTCK- och CE-godkända produkter enligt läkarens vägledda protokoll.